hamburger icon

Serwis roweru po zimie – przygotowanie do sezonu

Serwisowanie roweru po okresie zimowym to podstawowy sposób jego przygotowania do dalszego użytku. Warto sprawdzić działanie poszczególnych zespołów i komponentów, co zapewni bezpieczną i komfortową jazdę aż do kolejnej zimy. W tym artykule podpowiadamy, jak powinien wyglądać fachowo zrealizowany serwis roweru oraz jakie czynności mają największy wpływ na przywrócenie mu optymalnej sprawności.

Pierwszy etap serwisowania roweru po zimie 

Pierwszym ważnym zadaniem jest dokładne umycie roweru, w czasie którego można korzystać z ciepłej wody z delikatnymi środkami czyszczącymi, jak również z urządzeń aplikujących wodę podciśnienia. Można też sięgnąć po szczotki o różnej twardości włosia. Polecamy szczególnie przyjrzeć się tym miejscom, w których odkłada się najwięcej brudu i wilgoci, a tym samym są narażone na rozległe korozje – ramie, widelcom, obręczom.

Serwisowanie napędu w rowerach 

Napęd, czyli kluczowy układ z perspektywy użytkowania roweru, jest szczególnie narażony na rozwijającą się korozję i inne procesy dezintegracji. Po okresie zimowym zalecamy dokładne oczyszczenie łańcucha, kasety, mechanizmu korbowego oraz przerzutek. Warto też przeprowadzić szczegółową inspekcję ich stanu, a w razie potrzeby wymienić niezbędne elementy. Po zakończonym czyszczeniu warto zaaplikować środki smarujące, ułatwiające przebieg eksploatacji w przyszłości. 

Kontrola hamulców w czasie serwisowania roweru 

Bezpieczeństwo korzystania z roweru zależy od sprawnego działania jego układu hamulcowego. Mogą mieć różną konstrukcję i odmienny sposób działania: wyróżniamy przede wszystkim hamulce szczękowe, tarczowe i hydrauliczne. Warto sprawdzić stan zużycia klocków, wyregulować ustawienie obręczy względem tarczy, sprawdzić naciąg linek, zaciski i inne. W tym zadaniu najlepiej zdać się na profesjonalny serwis rowerowy

Kontrola kół i ogumienia w rowerach 

Nie można zapomnieć o kołach i oponach. Warto sprawdzić czy koła są odpowiednio scentrowane, przeprowadzić inspekcję stanu szprych, obręczy i łożysk w piastach, a także przeglądnąć się z bliska oponom. Warto poszukać w ich w strukturze pęknięć, przebarwień lub spłyconego błotnika. Przed wyruszeniem w trasę warto dopompować oponę zgodnie z zaleceniami producenta.

Linki hamulców i przerzutek – jak przeprowadzić serwisowanie 

Okres zimowej bezczynności sprzyja niszczeniu linek od przerzutek i hamulców, które mogą ulec procesom rdzewienia lub po prostu utracić wyjściową sprawność. Jeśli podejrzewasz wystąpienie tego typu problemów, warto przeprowadzić demontaż linek w celu ich dokładnego oczyszczenia i nasmarowania. Jeśli rower był przechowywany w nieodpowiednich warunkach i w środowisku wilgotnym, konieczna może okazać się nawet wymiana linek.

Jazda próbna przed rozpoczęciem sezonu 

Po zakończeniu wymienionych czynności, wymyciu roweru i nasmarowaniu poszczególnych komponentów, warto przeprowadzić jazdę próbną. W jej trakcie polecamy skupić się na obserwacji zachowania roweru, wychwytując wszelkie niedoskonałości i stuknięcia mogące świadczyć o nieprawidłowo wykonanym serwisie.

No Comments Yet.

Leave a comment