hamburger icon

Rohloff – niezawodna jakość piast

Rohloff to niemiecka firma o wieloletniej tradycji. Jej początki sięgają 1986 roku. Marka jest znana z innowacyjnych technologii napędowych, które zapewniają doskonałe wrażenia z jazdy. To, co charakteryzuje każdy produkt z gamy Rohloff to wysoki standard wykonania, funkcjonalność, niezawodność i trwałość. Celem firmy jest oferowanie najwyższej jakości łańcuchów oraz piast wielobiegowych o szerokim zakresie przełożeń. Piasty Rohloff mogą być z powodzeniem użytkowane w rowerach górskich stanowiąc alternatywę dla standardowych napędów wielobiegowych z przerzutką. Najczęściej stosuje się je w rowerach miejskich i trekkingowych.

Asortyment Rohloff obejmuje tarcze hamulcowe, zębatki, łańcuchy, osłony, piasty oraz różne systemy montownia tych części. Ofertę uzupełniają narzędzia do łańcuchów i smary rowerowe, dzięki którym każdy może profesjonalnie zadbać o swój rower bez konieczności korzystania z pomocy serwisu. Olej do łańcucha Rohloff jest jednym z najbardziej popularnych i uniwersalnych produktów tego typu na rynku. 

Piasta wielobiegowa: Co to jest? Kiedy warto po nią sięgnąć?

Piasta wielobiegowa to piasta tylnego koła zawierająca wewnątrz mechanizm zmiany przełożeń. Mechanizm działa na identycznej zasadzie jak przerzutka rowerowa, przy czym zdaniem wielu rowerzystów jest od niej nieporównywalnie lepsza. Piasty wielobiegowe są elementem układu napędowego. Za pomocą manetki rowerzysta wybiera jedno z przełożeń, co pozwala na pedałowanie z większą lub mniejszą siłą. Zależnie od stylu jazdy rowerzyści dobierają przełożenia ze względu na:

  • warunki nawierzchniowe, 
  • warunki atmosferyczne, 
  • cele treningowe. 

Piasty wielogabarytowe znajdziemy w ofercie firm takich, jak SRAM, Shimano oraz Rohloff. Są one produkowane w różnych konfiguracjach. Niemiecka firma Rohloff jako jedyna oferuje piasty o aż 14 przełożeniach, tym samym dając możliwość jeszcze lepszego dopasowania napędu do indywidualnych predyspozycji rowerzysty, warunków nawierzchniowych i atmosferycznych. 

Czy piasta wielobiegowa to rozwiązanie dla mnie? Dlaczego warto sięgnąć po piasty Rohloff?

Użytkownicy piast wielobiegowych są zdania, iż nie sposób porównywać je z tradycyjnymi przerzutkami. Wszystko dlatego, że obie technologie opierają się na zupełnie innej filozofii działania. Co to oznacza? Dla rowerzysty, który wcześniej nie miał styczności z przerzutkami planetarnymi „przestawienie” się na piasty wielobiegowe może stanowić pewne wyzwanie. Zanim więc zamienisz tradycyjną przekładnię na piastę wielobiegową sprawdź zalety i wady tego rozwiązania. 

Zalety piast wielobiegowych 

Wśród zalet piast wielobiegowych wskazać należy:

  • brak wystających elementów, dzięki czemu rowerzysta nie musi się martwić zanieczyszczeniem napędu, ani potencjalnymi uszkodzeniami mechanicznymi, 
  • możliwość zmiany przełożenia podczas postoju, 
  • prostota obsługi.

Wady piast wielobiegowych 

Do wad piast wielobiegowych zalicza się:

  • problem z zakresem przełożeń w przypadku piast o małej ilości biegów (poniżej znaleźliśmy dla niego rozwiązanie ☺ ), 
  • nieco większa masa roweru, co w warunkach miejskich nie stwarza większej różnicy użytkowej.

Piasty Rohloff – niezawodne w każdej sytuacji

Piasta wielobiegowa nie jest rozwiązaniem dla każdego. Jeśli jednak należysz do tej grupy rowerzystów, którzy chętnie zrezygnują z tradycyjnej przerzutki na rzecz piasty wielobiegowej produkty Rohloff z pewnością Cię nie zawiodą. Rohloff jako jedyna firma produkująca tego typu komponenty napędowe oferuje piasty o 14 przełożeniach. To rozwiązuje problem zbyt małej liczby biegów, na który uskarżają się użytkownicy piast innych producentów. Dodatkowo komponenty Rohloff charakteryzują się wysoką trwałością i odpornością na uszkodzenia, co w połączeniu z bezobsługowym mechanizmem piasty wielobiegowej gwarantuje wieloletnie użytkowanie napędu i jego bezproblemowe działanie na każdej nawierzchni i w każdych warunkach atmosferycznych. 

Comments are closed.